• OZENGROUP
  • OZENGROUP
  • OZENGROUP
  • OZENGROUP
  • OZENGROUP

İç Buhar( kondansasyon)

İÇ BUHAR NEDİR? KAYNAKLARI

Su buharı serbest olarak havanın içinde dolaşarak yoğunlaşmak için kendi ısısından daha düşük bir ısı arar ve bulduğu en soğuk yüzeye yapışır.Halk arasında terleme olarak anılan "kondansasyon"bu fiziki olay bir üste yapışma hadisesidir.Örneğin kışın sabah arabamıza bindiğimizde nefesimizden çıkan buhar otomuzun ön camını kaplayarak önümüz görünmez bir hal alırken yine özü cam olmasına karşılık radyonun camı etkilenmemektedir. keza yan ve arka camlar daha sonra buğulanmaktadır.Sebebi buharın İLK ve EN SOĞUK yere yapışmasıdır.

İÇ BUHAR MI ? CEPHE SU MU ALIYOR ?

Bunu anlamak çok kolay şayet duvarlarımızda özellikle köşeler ve az havalanan dolap arkası gibi yerlerde siyah noktacıkların birleşmesinden meydana gelen kararmalar varsa ve ıslak bir bezle sildiğimizde altından boya veya duvar kağıdı tertemiz çıkıyorsa hiç şüpheniz olmasın sorun iç buhar.Dışarıdan gelen sular bir plastik boya tabakasını veya duvar kağıdını bozmadan öbür tarafa çıkamaz. Şayet beyaz pamukçuklar var ise suyun duvarın içinden bir takım alkali maddelerle beraber bu yüze geldiğini düşünebiliriz.Boyayı bozma şartı aranır.

Bu siyah noktalar nedir? Mikroskop veya iyi bir büyüteç ile incelediğimizde bunların yeni bir hayat başlangıcı olduğunu görürüz.Yosunlar, minik kurtçuklar, hepsibir tek noktanın içinde iç içe yaşamaktadırlar.

İÇ BUHAR SORUNU NEDEN ÖNLENMELİ ?

W.H.O.Dünya sağlık teşkilatı raporlarında TürkiyeRomatizmal ve solunum yolu hastalıklarında ön sıraları tutmaktadır.

Madem ki su buharı ilk bulduğu en soğuk.satıh üzerinde yoğunlaşıyor o halde duvarlarımıza içeriden veya dışarıdan yapılacak iyi bir ısı izolasyonu sorunu çözer gibi gözüküyor.Hele bir de camları çift cam yaparsak serbest haldeki buhar hiçbir yere konamıyarak sağlığımızı ve elektronik aletlerimizidaha fazla tehdit eder hale gelir.

O halde amaç:

Buharın yoğunlaşmasını önlemek yerine buharı kaynağìnda yok etmektir. ..:ÖZENGROUP:.. Yönetim, Denetim, Bakım, Site Yönetimi, Avm Yönetimi, Apartman Yönetimi, Tesis Yönetimi, Site Yöneticisi, Avm Yöneticisi, Apartman Yöneticisi, Tesis Yöneticisi hizmetlerinden bir uzman isteyerek alacağınız teknik raporu uygulayarak iç buhar sorunundan kurtulabilirsiniz.

TELEFON: +90 212 227 8 222